MS-HS Cross Country Schedule/Results

2015 HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY SCHEDULE

September 3, 2015: 3:30 PM @ Smoky Valley – Lindsborg Golf Course

September 12, 2015: 10:00 AM @ Wamego – Wamego Golf Course

September 17, 2015: 4:00 PM @ Stafford – Stafford County Country Club

September 26, 2015: 8:30 AM @ Lawrence – Rim Rock

October 1, 2015: 3:30 PM @ Halstead – Wedgewood Golf Course

October 8, 2015: 3:30 PM @ Sterling – Sterling County Club

October 15, 2015: 4:00 PM @ South Central – Coldwater Country Club

October 24, 2015: TBA Regional @ TBA

October 31, 2015: TBA State @ Wamego – Wamego Golf Course

2015 MIDDLE SCHOOL CROSS COUNTRY SCHEDULE

September 3, 2015: 3:00 PM @ Smoky Valley – Lindsborg Golf Course

September 8, 2015: 4:00 PM @ Hutchinson – Westar/Prairie Ridge Park

September 17, 2015: 4:00 PM @ Stafford – Stafford County Country Club

October 1, 2015: 3:30 PM @ Halstead – Wedgewood Golf Course

October 8, 2015: 3:30 PM @ Sterling – Sterling County Club

2015 HIGH SCHOOL MS-HS CROSS COUNTRY RESULTS


September 3, 2015: Ellinwood @ SMOKY VALLEY
               HS Results: 9th - 10th Boys: Jon Whisnant (4th),
                                                                   Peter Joslin (5th)

                                     9th - 10th Girls: Sarah Hammeke (2nd),
                                                                   Courtney Cook (4th),
                                                                   Cailey Carmen (5th),
                                                                   Anna Fisher (8th)

                                   11th - 12th Boys: Avery Pike (4th),
                                                                    Jacob Kasselman (8th)

                                   11th - 12th Girls: Joanna Strecker (2nd),
                                                                   Abbie Reichuber (3rd),
                                                                   Maddie Hayes (4th),
                                                                   Cassidy Schlessiger (9th)

                          MS Results: 7th Boys: Marcus Fortkamp (6th)

                                                 7th Girls: Ashtin Klepper (1st),
                                                                   Hailey Troyer (2nd),
                                                                   Erin Hammeke (6th),
                                                                   Gracie Schlessiger (11th)


September 8, 2015: Ellinwood @ HUTCHINSON
               MS Results: 7th Boys: Marcus Fortkamp (39th)

                                      7th Girls:
Ashtin Klepper (2nd),
                                                         Hailey Troyer (6th),
                                                         Erin Hammeke (11th),
                                                         Gracie Schlessiger (33rd)


September 12, 2015: Ellinwood @ WAMEGO
                        Results: 1-2-3A Boys: Avery Pike (11th),
                                                                 Jacob Kasselman (18th),
                                                                 Peter Joslin (28th)

                                          1-2-3A Girls: Joanna Strecker (2nd),
                                                                 Abbie Reichuber (5th),
                                                                 Sarah Hammeke (11th),
                                                                 Maddie Hayes (15th),
                                                                 Courtney Cook (37th),
                                                                 Cailey Carmen (46th),
                                                                 Cassidy Schlessiger (49th)


September 17, 2015: Ellinwood @ STAFFORD
                  HS Results: Boys Varsity: Jacob Kasselman (6th),
                                                                 Avery Pike (7th),
                                                                 Peter Joslin (14th)

                                                 Boys JV: Jayce Christiansen (1st)

                                        Girls Varsity: Joanna Strecker (5th),
                                                                 Abbie Reichuber (6th),
                                                                 Maddie Hayes (7th),
                                                                 Sarah Hammeke (8th),
                                                                 Courtney Cook (10th),
                                                                 Cailey Carmen (11th),
                                                                 Cassidy Schlessiger (16th)


                                          MS Results: 7th Boys: Marcus
                                                                                    Fortkamp (23rd)

                                                 7th Girls: Ashtin Klepper (1st),
                                                                   Hailey Troyer (2nd),
                                                                   Erin Hammeke (5th),
                                                                   Gracie Schlessiger (9th)


October 1, 2015: Ellinwood @ HALSTEAD
          MS Results: 7th Boys: Marcus Fortkamp (24th)
               7th Girls: Ashtin Klepper (1st),
                                 Hailey Troyer (3rd),
                                 Erin Hammeke (9th),
                                 Gracie Schlessiger (18th)


October 15, 2015: CPL Tourney @ COLDWATER
            HS Results: Boys Varsity: Jacob Kasselman (4th),
                                                            Avery Pike (8th),
                                                            Peter Joslin (9th),
                                                            Jayce Christiansen (13th),
                                                            Destin Baker (21st)
                                        Girls Varsity: Joanna Strecker (1st),
                                                                 Abbie Reichuber (2nd),
                                                                 Sarah Hammeke (4th),
                                                                 Maddie Hayes (5th),
                                                                 Anna Fisher (7th),
                                                                 Cailey Carmen (8th),
                                                                 Cassidy Schlessiger (11th)
                                                                 
                                                  JV Girls: Courtney Cook (1st)


Comments